25 Eylül 2011 Pazar

Bebek taşımak için kanguru nasıl kullanılır?


Kanguru ile bebek taşımak zararlı mı? Kanguru hangi yaşa ve ağrılığa kdar kullanılır? Kanguru kundaktan daha iyi bir bebek taşıma yolu mu? Çocuk Doktoru Dr. Yunus Emre MERCAN anlatıyor...

Adını kangurulardan alan bebek taşıma yöntemi aslında yüzyıllardır kullanılan bir yöntem. Artık günümüzde çok farklı malzemelerle yapılıyor ve özellikle bebeklerin ilk aylarında anne babalara çok yardımcı oluyor.

Peki, bebek taşımak için kanguru nasıl kullanılmalı? bebekleri kanguru ile taşırken nelere dikkat etmeliyiz? Acıbadem Hastanesi Çocuk Doktoru Dr. Yunus Emre MERCAN açıklıyor:

Kanguru, özellikle kucak alışkanlığı olan bebekler için önemli. Birden fazla çocuğu olan ebeveynler için de kolaylık sağlıyor.

Kalça çıkığını engellemek açısından da, kundakla sarmanın tam tersi bir pozisyon olduğu için (bacaklar serbest ve ayrık) iyi bir taşıma yöntemi. Ancak, kız bebeklerde kakanın alt bölgeyle temasını artırdığı için idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Bu yüzden kakalıyken bebeğinizi kanguruda taşımayın.İLK ÜÇ AYDAN SONRA ARKAYA BAKABİLİR
İlk aylarda uygun pozisyonda taşınmadıkları takdirde bebeklerin boğulma riski göz önünde bulundurulmalı. İlk 2 ayda boyun kasları çok iyi gelişmediği için başın öne doğru bükülmesi ile boğulma riski artıyor. Bu nedenle 45 derecelik açı ile ve yüz yukarıya bakacak şekilde taşınmaları gerekiyor. Eğer bunu yapabileceğinizden emin olamazsanız, kanguruları 2 aydan sonra kullanmanız daha uygun olur.

Bebeklerde ilk iki ayda baş kontrolü olmadığı için baş destekli, ilk 4 ayda da bel gelişimi olmadığından omuriliği dik tutacak şekilde sırt destekli kangurular seçmeniz daha doğru olacaktır. Bebek ilk 2-3 ayda anne ile temas etmeli. Bu aylarda duyma duyusu görme duyusuna göre daha önce geliştiği için annenin kalp atışlarını hissetmesi daha önemli. Bu yüzden yüzünün size dönük olacağı şekilde tasarlanmış kanguruları kullanmanız daha iyi olacaktır. 3 aylıktan sonra görme duyusunun gelişmesiyle beraber dış ortam ile iletişimi artacağından, dışa dönük yerleştirilecek şekilde tasarlanan kangurulardan yararlanabilirsiniz.

KENDİNİZİ DE DÜŞÜNÜN
Bebeğin konforu kadar anne baba konforu da önemli. Kangurunun kemerleri sert ya da çok ince olmamalı. Bebek ağırlığının boynunuza ya da belinize binmesine sebep olan kanguruları kullanmayın. Bebek, anne ve babanın boyun, omuz, sırttaki kas-iskelet sistemine yük getirmeyecek, problemler yaratmayacak maksimum kiloya kadar kanguru ile taşınabiliyor. Bu bazen bebeğin yaşı olarak ifade ediliyor,

5-6 aylığa kadar taşınmasında sakınca yok. Ağırlık olarak da 8 kilo oluncaya kadar taşınabiliyor. Kullanılabileceği maksimum yaş 8 ay, maksimum kilo ise 9-10 kilo. Çocuğunuz belli Uzun süreli kullanımlar için çift pozisyonlu kanguruları tercih edin. Kumaşının yıkanabilir ve bebeğinizi terletmeyecek cinsten olmasına özen gösterin.

KÖTÜ HAVADA KULLANMAYIN
Bebekler kanguru ile yerden oldukça yüksek taşındıkları için düşme riskine karşı bağlantı mekanizmalarının sağlamlığından emin olun. Bebeğiniz kangurudayken kemerleri hiçbir zaman gevşetip sıkıştırmayın. Bebeğinizi kanguruya koymadan önce tüm bağlantıları tekrar tekrar gözden geçirin. Buzlu, yağmurlu, karlı zamanlarda, dengenizi kaybettirebilecek taşlı, düzgün olmayan yollarda kanguruyu asla kullanmayın. Boynunuz, sırtınız ve omzunuz ağrımaya başlarsa kanguruyla taşıma işlemini sonlandırın.

Bu arada ‘Sling’ denilen, Afrikalıların ve bizde Anadolu’da bazı yörelerde annelerin kullandığı bezden taşıma sistemleri de kalça çıkıklığı riskini azaltmak açısından yararlılar; bebeğin kalçaları kalça çıkıklığını önleyecek şekilde serbest, ayrık ve öne doğru yerleşimli oluyor. Ancak bebeğinizin düşme riski nedeniyle kumaşın kalın ve oldukça dayanıklı olmasına dikkat etmeli.

Çocuk Doktoru Dr. Yunus Emre MERCANKaynak

Hiç yorum yok: