2 Haziran 2010 Çarşamba

Çocuklara Özel Koltuk Dönemi

Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde 1 Haziran'dan itibaren Türkiye'de 135 santimetreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocuklar için özel koltuk zorunlu hale geliyor

Türkiye'de, "Çocuklarımızı Hayata Bağlayalım" sloganı ile başlatılacak uygulama öncesinde trafik polisleri özel olarak bilgilendiriliyor. Bu kapsamda, İstanbul Trafik Denetleme Şubesi'nde görevli polis memurlarına, trafikte yapacakları genel kontrollerde bilgi sahibi olmaları için konu ve ürünlerle ilgili bir eğitim veriliyor. Verilen eğitimlerde, oto güvenlik koltuklarının çocukların can güvenliğini korumadaki önemi ve etkisi, yeni trafik yönetmeliği, Avrupa Standardı'na uygun koltuğun taşıması gereken güvenlik sertifikasının ne olduğu ve nasıl anlaşılacağı, hangi yaş grubunda hangi koltuk kullanılması ve nasıl bağlanması gerektiği, oto güvenlik koltuklarının arabaya bağlanma yöntemleri gibi bilgiler aktarılıyor. Çocukların oto güvenlik koltuğu olmadan ve uygun şekilde bağlanmadan seyahat ettirilmeleri halinde uygulanacak ceza miktarı ise 62 lira.

YAŞ GRUPLARINA GÖRE KOLTUK

Yapılan araştırmalara göre, çocuk koltuğu kullanılması mecburi olan ülkelerde meydana gelen trafik kazalarında çocuk ölümleri yüzde 3 civarındayken, zorunlu olmayan ülkelerde bu oran yüzde 46 civarında. Çocuklar, trafik kazalarından, erişkinlerden daha çok etkileniyor. Çocuklu aileler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'de her 100 çocuktan 26.3'ü ön koltukta oturuyor. Çocuk koltuğuna oturtulması gereken her 100 çocuktan sadece yüzde 13'ü bu koltuklarda seyahat ediyor. Araştırma; çocuğu arabadayken kucakta oturtmanın da son derece zararlı olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin; 50 kilometre hızla giden bir araçta kaza meydana geldiğinde, 18-20 kiloluk çocuk 500 kilogramlık bir ağırlığa eşit hızla ileriye fırlıyor. Bu durumda çocuğu kucakta tutmak imkânsız hale geliyor. Çocuk arka koltukta kucakta ise ön koltukların arkasına çarpıyor, ön koltukta kucakta ise camdan fırlıyor. Yetişkinin emniyet kemeri, çocuğun zarar görmesini önlemiyor. Çocuklar 12 yaşına gelene kadar, 3 farklı oto güvenlik koltuğuna ihtiyaç duyuyor. İlk grup, 9 aya kadar olan bebekleri kapsıyor. Bu koltukların otomobilin arka koltuğuna, bebeğin yüzü sürüş istikametinin tersine gelecek şekilde bağlanması gerekiyor. 9 aylıktan 3.5 yaşa kadar kullanılan ikinci grup koltukların ise sürüş istikametine doğru aracın koltuğuna yerleştirilmesi gerekiyor. 3.5 yaş ile 12 yaş arası çocukların kullandığı güvenlik koltukları da, çocuğun doğrudan aracın emniyet kemerlerine bağlanmasını sağlıyor.

FİYATLAR 250 İLE BİN LİRA ARASINDA

Çocuk koltuğu uygulaması ile pazarın, 2010 yılında 3 kat büyüyeceği öngörülüyor. Çocuk koltuğu fiyatları ise 250 ile bin lira arasında değişiyor. Chicco Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erkin Ültanır, 250 liranın altında perakende satış fiyatı olan koltukların, Avrupa standartlarına uygun üretilmesinin çok mümkün olmadığını vurguluyor. Ültanır, 10 yıl içinde pazarın, 50 ile 70 milyon euro seviyesine ulaşacağının tahmin edildiğini kaydediyor.

'BEBEK ÖLÜMLERİ AZALACAK'

Prof. Dr. Hilal Mocan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı: Bu kanun, trafik kazalarında bebek ölümlerini ciddi oranda engelleyecek. Ancak sadece çocuk koltuklarının özelliklerine de dikkat edilmeli.
İhsan Memiş Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Başkanı : "Çocuk koltuğunun özel araçlarda zorunlu hale getirilmesi, çok yararlı bir uygulama. En ufak bir darbede, araçtan fırlayabiliyorlar. Anne ve babaların bu konuda bilinçlendirilmeleri önemli.

Hiç yorum yok: