11 Aralık 2009 Cuma

Hamileyken grip aşısı yaptırılabilir mi?

Grip salgını her geçen gün daha fazla tehlike saçıyor. Gebelik döneminde olanlar hastalıktan nasıl korunmalı?Sonbahar ve kış aylarında oldukça yaygın olarak görülen grip son günlerde hepimizi tehdit eden, gündemden düşmeyen rahatsızlıklar arasında... Hamilelik döneminde gripten korunmamız için ise aşı olmayı atlamamamız gerek. Tabii ki doktor kontrolü altında…


Gripten korunma yöntemleri açısından son yıllarda grip aşısı oldukça gündemde... Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Göker Özdemir doktor tarafından önerilmediği taktirde grip aşısının hamilelere ilk üç ayda uygulanmaması gerektiğini belirtiyor.

Grip aşısı zayıflatılmış inaktive virüsten elde edildiği için, yapılan çalışmalarda gebelik üzerinde bugüne kadar olumsuz bir etkisi gösterilmemiştir. Yine de doktor tarafından mutlak önerilmediği takdirde bebeğin organlarının geliştiği ilk üç ayda uygulanmamalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın da bu konudaki önerisi, yüksek riskli grupta bulunan anne adaylarının ilk üç aydan sonra aşılanması yönündedir. Grip aşısı aynı zamanda emziren annelere de güvenle yapılabilir.


Grip, gebelik esnasında ortaya çıkarsa hastalık daha ağır seyredebilir


Grip mevsimi başladığında anne adayları da bu enfeksiyona yakalanabilir. Normalde bu virüsün, bebeğe geçmesi ve olumsuz bir etki yaratması beklenen bir durum değildir. Hamileliğin kendisi de tek başına gribe yakalanmak için bir risk faktörü oluşturmaz.

Genellikle anne adayları sağlıklı ve genç bireylerden oluştuğu için gribin istenmeyen etkilerinin ve ciddi komplikasyonlarının görülmesi nadirdir. Ancak bu komplikasyonların gebelik esnasında ortaya çıkması durumunda daha ağır seyredebileceği göz önünde bulundurmalıdır.

Kaynak

Özellikle gebeliği sonbahar- kış aylarına denk gelen anne adayları, grip aşısı ile ilgili olarak, kadın hastakları ve doğum uzmanlarından bilgi almaları ve ancak doktorunun gerekli gördüğü durumlarda aşı olmaları doğru olacaktır.

Hiç yorum yok: